החלפת דוד

החלפת דוד - עבודה לחשמלאי מומחה

כמו לכל דבר בעולם גם לדודי שמש יש אורך חיים מוגבל. אורך החיים הממוצע של דוד שמש הוא כ 10 שנים לכל היותר. הזמן חולף מהר ולפעמים אתם מבינים שהגיע הזמן להחליף את הדוד שלכם. לעיתים עדיין לא חלף עשור מאז התקנתם את הדוד הקודם אבל איתרע מזלכם ואתם סובלים מנזילות  הוא עשוי לאותת על כך בשלל נזילות חוזרות ונשנות. אז פה נפרט את המידע החשוב לגבי החלפת דוד שמש ע״י קבלן עבודות חשמל.

קיימים דודי שמש ודודי חשמל. בישראל רוב הדודים הם דודי שמש משולבי חשמל. 

איקון מנורה - שגיא עבודות חשמל - חשמלאי מוסמך

מתי להחליף את הדוד?

נזילה או פיצוץ בדוד

בדוד שמש עובד הכלל הידוע שאומר שאנו מרגישים את האצבע רק כשהיא כואבת. אפשר להנות שנים ממים חמים בימי השמש ומבוילר המחמם לנו את המים בימי הגשם ולשכוח  את הדוד הנאמן הממלא את תפקידו בנאמנות אי שם בגג הבית. אבל אם אתם נזכרים בקיומו של הדוד יותר מדי כנראה שמדובר בתזכורת מהסוג הפחות נעים. הדלקתם את הבוילר ולאחר שעתיים נתקלתם במים קרים? לחלופין הדלקת הבוילר  הדוד מקצר וקפיצה את השלטר בארון החשמל? שמעתם ריקושטים מהשכן על הדוד שלכם שנוזל ? חוויתם פיצוץ לא נעים של הדוד? הזמינו בשלב הראשון איש מקצוע שיבדוק את הדוד שלכם. ייתכן שמדובר בבעיה נקודתית שטיפול מקצועי כמו החלפת פלאנג', ניקוי אבנית, החלפת צינור פגום או החלפת תרמוסטט או גוף חימום תקולים יכולה לפתור את העניין ולהוציא אתכם בזול. אולם לצערנו כדאי שתקחו בחשבון שיתכן שיהיה צורך בהחלפת הדוד , אם הטכנאי יזהה בקע בגוף הדוד או תקלה שאין אפשרות לתקנה כי ברגי הדוד מלאים חלודה ולא ניתם לפותחו בכלל.

נפח דוד מומלץ

אם מחליפים דוד, צריך לדעת כי קיימים נפחי דוד שונים בעלי תכולה משתנה. אם כבר צריך להחליף דוד כאן המקום לשקול את נפח הדוד המומלץ.

מספר הנפשות בבית

נפח הדוד המומלץ

1-2 נפשות בדירה

80 ליטר

2-4 נפשות בדירה

120 ליטר

4-6 נפשות בדירה

150 ליטר

6 נפשות ומעלה

200 ליטר

 

איקון מנורה - שגיא עבודות חשמל - חשמלאי מוסמך

שאלות ותשובות החלפת דוד

ישנם סוגים שונים של דוודים בנפחים שונים בייצור של יצרנים שונים, ומשתנים אלה משפיעים על המחיר. 

לדוגמא, דוד המאפשר שיטות חימום שונות כמו שמש,חשמל מחירו יהיה גבוה מדוד המאפשר חימום על ידי חשמל בלבד. דוד בנפח של 80 ליטר יעלה פחות מדוד בנפח של 150 או 200 ליטר. טווח המחירים יכול לנוע בין 1000-2500 ש"ח.

אורך החיים הממוצע של דוד הוא כ 10 שנים. כמובן שצריך להיות עם יד על הדופק ואם מתרחשות תקלות בדוד של נזילות, פיצוצים או קצרים ותקלות בחימום יעיל של מים, יש לבדוק אם הדוד שלכם צריך תיקון או החלפה.

בראש ובראשונה הקפידו על יצרן בעל תו תקן ישראלי או מקביל. בנוסף, בחרו דוד המחמם את המים בדרכים בהם אתם משתמשים, ובנוסף, חשוב לבחור בדוד בנפח המתאים למספר הנפשות במשפחה. אם מדובר בירת יחיד או זוג, דוד של 80 ליטר יספיק בהחלט, אבל אם אתם משפחה של 6 נפשות, כדאי לבחור בדוד בנפח של 200 ליטר.