דוד נוזל

דוד נוזל - עבודה לחשמלאי מומחה

אחת התקלות השכיחות בדודי שמש היא נזילה בדוד. נזילות בדוד עשויות להיות שונות זו מזו,

זו יכולה להיות התפרצות פתאומית שבה הדוד מתפוצץ בפתאומיות ומציף את האזור ויכולה להיות נזילה איטית ומתמשכת. פה נפרט מהן סוגי הנזילות, ממה הן עשויות לנבוע, מתי ניתן לתקן ומתי חובה להחליף את הדוד

קיימים שלושה מקורות אפשריים לנזילה מהדוד ונפרט:

איקון מנורה - שגיא עבודות חשמל - חשמלאי מוסמך

נזילה בצנרת הדוד

נזילה בצנרת הדוד נחשבת לסיבה הנפוצה ביותר לנזילה בדוד. קיימת צנרת נכנסת וצנרת יוצאת והנזילה עלולה לנבוע מכל אחת מהצנרות. נזילות אלו עשויות לנבוע מצנרת שנקרעה במקום מסויים או צנרת המחוברת בצורה לא תקינה. בדרך כלל נזילות שמקורן בצנרת מתונות ועשוי לחלוף זמן רב עד שנזהה שקיימת בעיה בדוד. אנשי המקצוע האמונים על טיפול בתקלות אלו עשויים להיות אינסטלטורים או טכנאי דוודים עם התמחות באינסטלציה. והעבודה תכלול תיקון מקצועי לתקלה בצנרת או החלפת החלק התקול, ייתכן שיהיה צורך בריקון דוד המים כאשר מדובר בצנרת היוצאת, לעומת זאת, טיפול בתקלה בצנרת הנכנסת יחייב רק סגירת הברז

נזילה מהפלאנג'

הפלאנג הוא בעצם כעין צלחת עגולה אליה מחובר גוף החימום של הדוד והתרמוסטט הוא נמצא בחלקו התחתון של הדוד. לנזילה מהפלאנג' עשויות להיות סיבות שונות כאשר הסיבה נפוצה היא הצטברות אבנית על הפלאנג' הגורם לנזילה ממנו. טיפול בבעיה יכלול פתיחת הדוד, ניקוי שלו מאבנית בחלקו הפנימי ולעיתים יהיה צורך בהחלפת הפלאנג'. במקרים בהם ברגי הפלאנג' אינם נפתחים בגלל חלודה קשה ייתכן שהדבר יגרום לצורך בהחלפת הדוד. 

בנוסף, חשוב לאבחן את הבעיה במדויק ולוודא שמקור הנזילה הוא אכן מהפאלנג' ולא מגוף הדוד. 

נזילה מגוף הדוד 

לעיתים קיימת נזילה בגוף הדוד עצמו במקרים אלו הנזילה עשויה לגרום להצפה פתאומית ומהירה. קבלן עבודות חשמל יאבחן האם הבעיה נעוצה בפלאנג' ויש להחליפו,  או שנוצר בקע בדוד ויש להחליפו, חשוב לבצע את האבחנה הזו משום שהחלפת דוד יקרה מאוד בהשוואה להחלפת פלאנג'.  מחיר דוד חדש עולה לרוב על 1000 שקלים כאשר הגורמים המשפיעים על המחיר המדויק יהיו היצרן, וגודל הדוד.

פנו עוד היום לשגיא עבודות חשמל!

 

איקון מנורה - שגיא עבודות חשמל - חשמלאי מוסמך

שאלות ותשובות דוד נוזל

לעיתים הנזילה מהדוד מתרחשת בבת אחת והמים מציפים את האזור, אך לעיתים הנזילה מתבטאתץ בטפטופים איטיים. שלא תמיד מבחינים בהם מייד. אם הדוד מקצר, או אינו מספק מים חמים ביעילות בדקו האם קיימת נזילה או תקלה בדוד.

אם הדוד מקצר עם תחילת עונת הגשמים, ככל הנראה מדובר בחיבור לא תקין או חוט חשמל חשוף ולכן חשמלאי הוא האיש הנכון לטיפול בבעיה. לעומת זאת, החלפת הדוד עצמו במידה והנזילה היא מגוף הדוד תיעשה על ידי טכנאי דוודים.

פלאנג' הינו פלטת ברזל המהווה בסיס עליה מורכב גוף החימום והתרמוסטט של הדוד. נזילה מהפלאנג' עלולה להתרחש כאשר הוא מתמלא באבנית, מחליד, הברגים עלולים להחליד המתכת נאכלת ומהסדקים מתחילה נזילה. במקרה זה יש להחליף פלאנג'. עלות החלפת פלאנג' היא 500-800 ש"ח.