חיווט לוחות חשמל

חיווט לוחות חשמל - עבודה למקצוענים

האם תהיתם פעם כיצד פועלת מערכת החשמל בביתכם?

חשמל הביא הרבה נוחות לביתינו. מערכת החיווט החשמלי בביתנו היא מערכת מורכבת שתוכננה בקפידה כדי לספק את הכוח הדרוש לנו בצורה היעילה והבטוחה ביותר.

היכרות עם מערכת החיווט החשמלית שלך והבנת האופן בו היא פועלת היא צעד חיוני לקראת הפיכת הבית לבטוח ויעיל יותר. לוחות חשמל ממלאים תפקיד משמעותי בחלוקת הכוח בביתכם וההבנה הבסיסית עליהם מציעה לכם יתרונות שאולי אפילו לא הבנתם.

איקון מנורה - שגיא עבודות חשמל - חשמלאי מוסמך

בואו נבין מה זה חיווט לוחות חשמל

לוח החשמל ידוע בשמות שונים – מרכז עומס, מפסק, לוח מפסק, לוח שירות או לוח חלוקה. לוחות החשמל סגורים בד"כ בתוך קופסא עם כיסוי פלסטיק בכניסה לבית. לוח החשמל הראשי בבית בעצם אחראי על חלוקת ויסות הזרם החשמלי הזורם לכל אחד מהמעגלים החשמליים בבית.

לוחות חשמל מגיעים עם מתגים שניתן להפעיל או לכבות. אם תסתכלו עכשיו על לוח החשמל שלכם, תראו מפסק ראשי (והגדול ביותר) המותקן בדרך כלל בראש הפאנל. מתחתיו ישנם מפסקים קטנים יותר המייצגים כל חדר בביתכם ולפעמים מכשירי החשמל הקבועים בביתכם כמו מזגנים, דוד ועוד. כמו כן, תראה מספר בלוח שמזהה את יכולת הספק שלך במפסק. המגבר נע בין 100, 150, 200 או 400, אך משק בית טיפוסי משתמש ב 100 אמפר, והוא המגבר המינימלי המותר לבתי מגורים.

כיצד עובד לוח חשמל?

לוחות חשמל עובדים על ידי אספקה ​​וחלוקת החשמל למעגלים הבתים שלה. החשמל מגיע מחברת החשמל ומפוצל לתתי-לוחות או למעגלים. לוחות חשמל שומרים על מערכת החשמל הכוללת שלך בטוחה לשימוש. הם עוזרים למנוע קצר חשמלי או שריפה בבית. במקרה של עומס יתר על החשמל, המפסק יכבה את אספקת החשמל למעגל באופן אוטומטי, וכך יפחית את הסיכון לשריפה ונזקים נוספים.

לוחות חשמל ממוקמים אסטרטגית בביתכם באופן כזה שהם דורשים מעט או ללא תחזוקה כלל כדי להבטיח שהם מסוגלים לתפקד בצורה חלקה. באופן כללי, יש למקם אותם באזור בטוח בו הם אינם חשופים לאור שמש ישיר, לחות וכימיקלים מזיקים.

בעיות בחיווט לוחות חשמל? הזמינו חשמלאי מוסמך עוד היום

אמנם חשוב לדעת היכן ממוקם לוח החשמל ולהבין איך להפעיל או לכבות אותו בעת תקלה חשמלית או בעת הצורך, אך התעסקות עם עבודות חשמל ובמיוחד  חיווט לוחות חשמל עלולה להיות מסוכנת ואף לעלות לכם בחייכם אם היא נעשית בצורה לא נכונה. אם אתם סובלים מבעיות מתח או תקלות חשמל חוזרות ונשנות, הזמינו חשמלאי מוסמך במהירות האפשרית והימנעו מכל מגע עם הלוח הבעייתי.

איקון מנורה - שגיא עבודות חשמל - חשמלאי מוסמך

שאלות ותשובות - חיווט לוחות חשמל

קפיצה של מפסק ראשי או מפסקים שונים בלוח החשמל, עלולה לנבוע מכך שקיים עומס חשמל רב מדי על לוח החשמל. נסו להפחית את מכשירי החשמל הדולקים בבית בו זמנית, ושימו לב שאם מפסק מסוים קופץ שוב ושוב – יש להזמין חשמלאי שיבדוק את הבעיה, יתכן שהמפסק תקול ויש להחליפו.

ללוח חשמל, כמו לכל מוצר, יש אורך חיים מוגבל, יש להחליפו כל 15-20 שנה, אך יתכנו מצבים שיש להחליפו קודם, אם לוח החשמל נראה מעט שרוף או מפוייח, או שהוא משמיע זמזומים ורעשים בלתי מוסברים, הדבר עשוי להצביע על בלאי, או חיבורים רופפים או בלתי תקינים, ויש להזמין חשמלאי.

לוח חשמל אינו דורש תחזוק מסיבי אולם בהחלט חשוב לוודא כי הוא נקי ואין בו ניירות או חפצים דליקים, בנוסף וודאו כי הוא מאוורר דיו, כדי למנוע התחממות יתר העלולה לגרום להתלקחות. הקפידו להזמין חשמלאי מוסמך לביקורת חד שנתית.